Opieka nad chorym na Alzheimera stwarza przed opiekunem wyzwanie otoczenia pacjenta pomocą psychologiczną oraz zapewnienie mu bezpieczeństwa w codziennym funkcjonowaniu. Chorzy, których choroba jest w początkowym stadium rozwoju, będą potrzebowali mniej zaawansowanych form wsparcia. Natomiast osoby w zaawansowanym stadium choroby poza otoczeniem troską, zapewnieniem komfortowego otoczenia oraz kontaktu z najbliższymi, będą wymagali ustalenia planu opieki nad pacjentem z chorobą Alzheimera, który szczegółowo określi zakres niezbędnych czynności i ich częstotliwość.
Jak postępować z chorym na Alzheimera?
Obserwując zmiany chorobowe, wyprzedzaj konieczność reakcji na zachowania chorego, mogące stanowić niebezpieczeństwo dla niego oraz pozostałych domowników. Podstępna choroba, powodująca stopniowe wyłączenie funkcji mózgu, odpowiedzialnych za pamięć i koncentrację, powoduje coraz bardziej zaawansowane zaniki pamięci, mogące przyczyniać się do odczucia dezorientacji, osamotnienia, a z czasem paniki, wywołującej napady lęku. Chory na Alzheimera nie powinien spędzać większości dnia samotnie. Najlepszym sposobem na zahamowanie oznak choroby są stymulujące pracę mózgu zajęcia artystyczne, terapia muzyką, sztuką oraz zapewnienie kontaktu ze zwierzętami. Znakomicie sprawdza się pies, który już przed chorobą był wiernym przyjacielem. Choremu należy zapewnić poczucie bliskości członków rodziny i bezpieczeństwa. Jak opiekować się chorym na Alzheimera? Doskonale sprawdza się wspólne przeglądanie zdjęć, czytanie, wykonywanie ćwiczeń pamięciowych. Świetnie oddziałują krótkie spacery po znajomej okolicy. Jak postępować z chorym na Alzheimera, który musi zostać sam w domu? Nie zostawiajmy na wierzchu cennych przedmiotów, takich jak kluczyki do samochodu. Odzież chorego oznaczmy informacjami z danymi i numerem telefonu kontaktowego. Zabezpieczmy okna i schody. Zadbajmy o bezpieczeństwo działania sprzętów, takich jak kuchenka, naczynia i przybory kuchenne. Na szafkach przyczepmy kartki z oznaczeniami, co się w nich znajduje. Żywność zostawmy w widocznym, stałym miejscu.
Jak opiekować się chorym na Alzheimera w domu, podczas postępującej choroby?
Opieka nad chorym na Alzheimera w domu, w miarę postępu procesu chorobowego wiąże się z poświęceniem nieustannej uwagi osobie chorej. W zaawansowanym stadium choroby pacjent może nie poznawać bliskich (najczęściej rozpoznaje jedną, dwie osoby), może zapominać o prawidłowej realizacji czynności fizjologicznych. Stała opieka nad chorym, wymaga całodobowej gotowości do udzielenia pomocy, wspomagania w czynnościach pielęgnacyjnych i podstawowych, dlatego coraz większa liczba zapracowanych osób, członków rodziny chorego, decyduje się skorzystać z usług wykwalifikowanych opiekunów lub ośrodka, w którym chory znajduje się całodobowo pod opieką personelu medycznego. Choroba Alzheimera wiąże się z dezorganizacją życia całej rodziny, warto zatem wspomagać się wzajemnie w opiece nad chorym, aby dostarczać mu pozytywnej energii na co dzień. Zmęczenie i frustracja niekorzystnie wpływają na stan psychiczny chorego.