Jak szybko postępuje choroba Alzheimera

Jak szybko postępuje choroba Alzheimera

Choroba Alzheimera może zaskoczyć ludzi prawie w każdym wieku. Jest to typ choroby neurodegeneracyjnej powodującej otępienie i utratę pamięci. Zdecydowanie najczęściej dotyka osoby starsze, np. w przedziale wiekowym 60-65 lat, jednak może rozwijać się w organizmie zdecydowanie młodszej, m.in. w wieku 30 lat. Warto zwracać uwagę na pierwsze jej objawy, ponieważ są bardzo łatwe do rozpoznania i zdiagnozowania. Najgorszym co może się przytrafić ludziom, jest zlekceważenie takich objawów, ponieważ im później się je zauważy, tym szybciej będą postępować.

Choroba Alzheimera – jak się objawia?

Zaawansowana choroba Alzheimera wywołuje wiele niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, w tym:

  • ogromne kłopoty z pamięcią,
  • niemożność myślenia abstrakcyjnego,
  • zaburzenia mowy oraz pisania,
  • ograniczona koordynacja ruchowa.

Jeśli zauważy się u siebie takie objawy, warto udać się do specjalisty po diagnozę, którą można w obecnych czasach uzyskać praktycznie od ręki. Problemy z pamięcią w wieku 30 lat mogą okazać się bardzo niepokojące, dlatego też absolutnie nie można ich zlekceważyć i pozostawić samym sobie, ponieważ choroba może rozwinąć się w zaawansowane stadium w przeciągu kilku kolejnych lat. Blisko połowa komórek nerwowych znajdujących się w mózgu umiera w ciągu 7-12 lat. Objawy Alzheimera w młodym wieku są praktycznie takie same, jak u osób starszych, choć w młodym wieku problemy z pamięcią są dużo łatwiejsze do rozpoznania i powinny zwrócić uwagę  najbliższego otoczenia osób chorych.

Ciekawostką związaną z chorobą Alzheimera jest to, że zaburzenia pamięci dotykają w pierwszej kolejności wszystkich tych doświadczeń, które przebyło się w ostatnim czasie. Co za tym idzie człowiek może zapomnieć, co robił w zeszłym tygodniu, ale będzie doskonale pamiętał czasy swojego dzieciństwa.

Choroba Alzheimera – jak szybko będzie postępować?

Warto dowiedzieć się jak szybko postępuje choroba Alzheimera, aby móc w porę zareagować i udać się do doświadczonego specjalisty. Jeśli mózg ludzki jest trenowany od wczesnych lat młodości, wtedy choroba postępuje łagodnie. Jeśli jednak nie będzie on w żaden sposób trenowany, wtedy choroba będzie działać intensywnie, a objawy będą występowały w znacznie krótszym czasie.

Choroba Alzheimera podzielona jest przez specjalistów i naukowców na siedem konkretnych etapów. W pierwszym etapie nie zauważa się u siebie żadnych rażących zmian w funkcjonowaniu mózgu oraz organizmu. Drugi etap opiera się na niewielkich zmianach chorobowych, w tym na zapominaniu mało istotnych doświadczeń życiowych. W trzecim etapie chory występują poważne problemy z pamięcią i u pacjenta pojawiają się zachowania nieadekwatne do danej sytuacji. Na czwartym etapie chory zapomina nazw przedmiotów, ulic, a nawet imion bliskich. W piątym etapie osoba chora na Alzheimera zapomina o ostatnich wydarzeniach ze swojego życia. Szósty etap charakteryzuje się brakiem rozpoznawania kogokolwiek z krewnych, natomiast wiele osób zastanawia się, jak długo trwa ostatni etap choroby Alzheimera. Objawia się mocno utrudnioną komunikacją z chorym oraz widocznymi oznakami umierania. Zazwyczaj ten etap trwa od jednego roku do dwóch lat.

Potrzebujesz więcej informacji?
Skontaktuj się z nami:

+48 (14) 21 112 558

Jeśli chciałbyś abyśmy na naszym portalu poruszyli jakiś konkretny temat związany z chorobą alzheimera, napisz do nas!