Choroba Alzheimera może zaskoczyć ludzi prawie w każdym wieku. Jest to typ choroby neurodegeneracyjnej powodującej otępienie i utratę pamięci. Zdecydowanie najczęściej dotyka osoby starsze, np. w przedziale wiekowym 60-65 lat, jednak może rozwijać się w organizmie zdecydowanie młodszej, m.in. w wieku 30 lat. Warto zwracać uwagę na pierwsze jej objawy, ponieważ są bardzo łatwe do rozpoznania i zdiagnozowania. Najgorszym co może się przytrafić ludziom, jest zlekceważenie takich objawów, ponieważ im później się je zauważy, tym szybciej będą postępować.
Choroba Alzheimera – jak się objawia?
Zaawansowana choroba Alzheimera wywołuje wiele niekorzystnych zmian w funkcjonowaniu ludzkiego mózgu, w tym:
- ogromne kłopoty z pamięcią,
- niemożność myślenia abstrakcyjnego,
- zaburzenia mowy oraz pisania,
- ograniczona koordynacja ruchowa.
Jeśli zauważy się u siebie takie objawy, warto udać się do specjalisty po diagnozę, którą można w obecnych czasach uzyskać praktycznie od ręki. Problemy z pamięcią w wieku 30 lat mogą okazać się bardzo niepokojące, dlatego też absolutnie nie można ich zlekceważyć i pozostawić samym sobie, ponieważ choroba może rozwinąć się w zaawansowane stadium w przeciągu kilku kolejnych lat. Blisko połowa komórek nerwowych znajdujących się w mózgu umiera w ciągu 7-12 lat. Objawy Alzheimera w młodym wieku są praktycznie takie same, jak u osób starszych, choć w młodym wieku problemy z pamięcią są dużo łatwiejsze do rozpoznania i powinny zwrócić uwagę najbliższego otoczenia osób chorych.
Ciekawostką związaną z chorobą Alzheimera jest to, że zaburzenia pamięci dotykają w pierwszej kolejności wszystkich tych doświadczeń, które przebyło się w ostatnim czasie. Co za tym idzie człowiek może zapomnieć, co robił w zeszłym tygodniu, ale będzie doskonale pamiętał czasy swojego dzieciństwa.
Choroba Alzheimera – jak szybko będzie postępować?
Warto dowiedzieć się jak szybko postępuje choroba Alzheimera, aby móc w porę zareagować i udać się do doświadczonego specjalisty. Jeśli mózg ludzki jest trenowany od wczesnych lat młodości, wtedy choroba postępuje łagodnie. Jeśli jednak nie będzie on w żaden sposób trenowany, wtedy choroba będzie działać intensywnie, a objawy będą występowały w znacznie krótszym czasie.
Choroba Alzheimera podzielona jest przez specjalistów i naukowców na siedem konkretnych etapów. W pierwszym etapie nie zauważa się u siebie żadnych rażących zmian w funkcjonowaniu mózgu oraz organizmu. Drugi etap opiera się na niewielkich zmianach chorobowych, w tym na zapominaniu mało istotnych doświadczeń życiowych. W trzecim etapie chory występują poważne problemy z pamięcią i u pacjenta pojawiają się zachowania nieadekwatne do danej sytuacji. Na czwartym etapie chory zapomina nazw przedmiotów, ulic, a nawet imion bliskich. W piątym etapie osoba chora na Alzheimera zapomina o ostatnich wydarzeniach ze swojego życia. Szósty etap charakteryzuje się brakiem rozpoznawania kogokolwiek z krewnych, natomiast wiele osób zastanawia się, jak długo trwa ostatni etap choroby Alzheimera. Objawia się mocno utrudnioną komunikacją z chorym oraz widocznymi oznakami umierania. Zazwyczaj ten etap trwa od jednego roku do dwóch lat.